Artykuł partnera.

W sytuacji, gdy zauważamy pierwsze objawy przeziębienia lub innej choroby, odpowiedzialną postawą jest zostanie w domu. Przebywając z innymi osobami w tym samym pomieszczeniu, narażamy ich na złapanie infekcji. Każdy z nas ma inny układ odpornościowy, dlatego nawet zwykłe przeziębienie możemy przechodzić zupełnie inaczej. Podczas choroby pracownik ma prawo przebywać na zwolnieniu lekarskim, wystawianym przez odpowiedniego specjalistę. Chociaż zasady L4 wydają się stosunkowo proste, nie każdy zdaje sobie sprawę ze wszystkich praw oraz obowiązków, których należy przestrzegać zostając w domu. Sprawdź, o co powinieneś zadbać z prawnego punktu widzenia podczas zwolnienia lekarskiego.

Przepisy a zwolnienie lekarskie

Wszystkie zasady dotyczące zwolnienia lekarskiego oraz praw i obowiązków pracowników przebywających na L4 znajdują się w Ustawie z dnia 15 maja 2015 r. To dokument zawierający informacje o zmianach w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby oraz macierzyństwa. Z kolei Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego zawiera istotne dane o zasadach wypłaty zasiłku chorobowego.

Gdzie pracownik znajdzie informacje o tym, jak powinien poinformować swojego pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Te zasady zostały dokładnie opisane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w zakresie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Według tych zapisów na pracowniku ciąży obowiązek niezwłocznego poinformowania swojego pracodawcy o tym, że z powodu określonych czynników nie jest on w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych. Warto wiedzieć, że zatrudniony może to zrobić osobiście, przez osobę upoważnioną, telefonicznie, drogą pocztową lub dzięki innemu środkowi komunikacji (np. drogą elektroniczną).

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z przepisami prawnymi warto skonsultować tę kwestię z adwokatem z zakresu prawa cywilnego we Wrocławiu lub innym mieście. Dzięki temu uzyskasz pewność, że postępujesz zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Jakie prawa przysługują pracownikowi na L4?

Jedną z najważniejszych kwestii dla wielu osób jest wysokość ich wynagrodzenia podczas zwolnienia lekarskiego. W większości firm na czas L4 obowiązuje 80% wysokości regularnej pensji. Wyjątkami od takiej sytuacji jest niezdolność do pracy wynikająca z wypadku w miejscu zatrudnienia, ciąża oraz poddanie się badaniom na bycie dawcą komórek, tkanek lub narządów i czas na ich pobranie. W wymienionych przypadkach pracownikowi przysługuje 100% wynagrodzenia. Jeśli Twój pracodawca nie płaci Ci pełnej pensji, chociaż przebywasz na zwolnieniu w wyniku jednej z wyżej wymienionych przyczyn, zgłoś się do adwokata z zakresu prawa cywilnego we Wrocławiu lub z innego miasta w Polsce. Specjalista zajmie się Twoją sprawą w profesjonalny sposób, dzięki czemu będziesz mógł pobierać pełne wynagrodzenie, które Ci przysługuje.

Równie istotną informacją jest fakt, że podczas zwolnienia lekarskiego pracodawca nie może zwolnić pracownika. Wyjątkami od tego są tylko dwie sytuacje:

  • brak możliwości wykonywania obowiązków przez dłużej niż 3 miesiące (jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż pół roku);
  • czas nieobecności pracownika trwa dłużej niż okres pobierania przez niego świadczenia chorobowego, zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy jest on zatrudniony w danej firmie od co najmniej 6 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.