Każdy przedsiębiorca, podczas wyboru sposobu rozliczania podatku dochodowego, musi wziąć pod uwagę kilka głównych czynników. Są to z pewnością wysokość przychodów czy generowane koszty. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, o którym mowa w tym artykule, jest uproszczoną formą rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czym dokładnie jest ryczałt? Na czym polega? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? I co jeszcze warto o tym wszystkim wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest ryczałt i co warto o nim wiedzieć?

Najprościej rzecz ujmując, ryczałt to jedna z form opodatkowania. Niestety, dostępna jest jedynie dla niektórych rodzajów działalności. W praktyce oznacza to, że nie każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, będzie mógł z niej skorzystać. Cechą charakterystyczną ryczałtu jest fakt, że jest on obliczany na podstawie przychodu. Przedsiębiorca płaci więc określony procent od tego, co zarobi. Oprócz tego nic więcej właściwie go nie obchodzi.

To oznacza jednak jednocześnie, że przedsiębiorca nie ma możliwości zastosowania optymalizacji podatkowej. Nie może uwzględnić poniesionych kosztów uzyskania przychodu. Warto wiedzieć, że ustawodawca oczywiście dopuszcza pewne wyjątki. Na przykład odliczenie uregulowanych składek na ubezpieczenie zdrowotne czy darowizny na określone cele.

Karteczka z napisem tax time leżąca na pliku dokumentów podatkowych
Źródło: Pexels

Kto może skorzystać z tej formy opodatkowania, a kto nie?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie wszyscy przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania. Z ryczałtu skorzystać mogą osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę cywilną. Ta forma opodatkowania nie przysługuje w przypadku chociażby:

  • prowadzenia apteki
  • kupna oraz sprzedaży wartości dewizowych,
  • handlu częściami do pojazdów mechanicznych,
  • produkcji wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

Ponad to warto wiedzieć, że z ryczałtu nie mogą również skorzystać osoby, które posiadają umowę o pracę, chcące otworzyć działalność gospodarczą i prowadzić usługi dla swojego pracodawcy.

Jeszcze innym ogranicznikiem jest limit przychodów. Jednak ten warunek dotyczy naprawdę niewielkiego odsetka przedsiębiorców. Dlaczego? Gdyż limity są naprawdę bardzo wysokie.

Z tej opcji opodatkowania mogą śmiało korzystać:

  • osoby fizyczne, które osiągają przychody z tytułu działalności gospodarczej,
  • tak zwane przedsiębiorstwa w spadku,
  • spółki cywilne, gdzie jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne,
  • spółki cywilne osób fizycznych oraz przedsiębiorstw w spadku,
  • spółki jawne, gdzie jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne.

Wszystko to dotyczy sytuacji sytuacji, kiedy przychody tych podmiotów w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły dwóch milionów euro. Ten limit obliczany jest na podstawie średniego kursu euro, który ogłaszany jest przez Narodowy Bank Polski.

Z tej formy opodatkowania mogą skorzystać również rolnicy, którzy dokonują sprzedaży na podstawie rolniczego handlu detalicznego. Do tego grona zaliczają się też podmioty, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności.

Ryczałt – wady i zalety

Zalety

Główną zaletą, jest przede wszystkim fakt, że w przypadku ryczałtu stawka zazwyczaj jest niższa niż przy innych rodzajach opodatkowania. Przy niektórych działalnościach jest to różnica nawet kilkunastu punktów procentowych. Drugą zaletą jest znacząco uproszczona księgowość. W rzeczywistości przedsiębiorca zobowiązany jest jedynie do prowadzenia ewidencji przychodów.

Widok z góry na kobietę przy biurku przed laptopem rozliczającą podatek w formie ryczałtu
Źródło: Pexels

Wady

Największą wadą ryczałtu jest brak możliwości odliczenia od podatku dochodowego kosztów uzyskania przychodów. Jeszcze innym minusem jest niemożność rozliczania się podatnika wraz z małżonkiem. Tak samo jest w przypadku zasad określonych dla osób, które same wychowują dzieci. Osoby rozliczające się ryczałtem nie mogą również korzystać z ulg na dzieci.

One Reply to “Ryczałt – wady i zalety takiego rozwiązania, które warto znać”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.