Ustawa o podatkach umożliwia podatnikom pewne rozwiązanie w przypadku problemów ze spłaceniem swoich należności. Mamy tutaj na myśli ulgę za złe długi. W praktyce oznacza to redukcję zatorów płatniczych. Jest to inicjatywa Ministerstwa Finansów. Pomaga przedsiębiorcom, którzy zmagają się z trudnością planowego rozliczenia podatku.

Czym jest ulga na złe długi? Jakie są warunki korzystania z niej? Kiedy i komu przysługuje? I co jeszcze warto na ten temat wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest ulga na złe długi i co warto o tym wiedzieć?

Najprościej rzecz ujmując ulga na złe długo to rozwiązanie dla przedsiębiorców, których kontrahenci nie uregulowali płatności na podstawie faktury VAT. Wielu podatników bowiem płaci podatek w kwocie, która wynika z wystawianych przez cały rok faktur. Ulga na złe długi daje podatnikom możliwość odzyskania kwoty podatku należnego od czynności, za którą przedsiębiorca nie otrzymał zapłaty. Jednocześnie kontrahent jest zobowiązany do korekty odliczonej kwoty VAT. Kwota ta oczywiście wynika z niezapłaconej w określonym czasie faktury.

Płacząca kobieta przy stole mająca problemy ze złymi długami
Źródło: Pexels

W tym wszystkim chodzi o należność, która nie została końcowo rozliczona w ciągu dziewięćdziesięciu dni od upływu terminu. Ulga taka dotyczy zarówno podatku VAT, jak i podatku dochodowego.

Kto może skorzystać z ulgi na złe długi?

Wszystkie warunki, jakie przedsiębiorca musi spełnić aby móc skorzystać z omawianej ulgi, określa Ministerstwo Finansów. Warto zaznaczyć, że niezbędne jest spełnienie dokładnie wszystkich tych zasad. Szczegółowe wymagania znajdują się w artykule 89a ust. 1 o podatku VAT. Jeśli chodzi o główne warunki to podatnik przede wszystkim musi być zarejestrowany jako czynny oraz niebędący w trakcie upadłości albo też likwidacji. Wszystkie warunki muszą być spełnione w dniu składania deklaracji podatkowej.

Ulga jest prawem podatnika w sytuacji, kiedy od dnia wystawienia faktury upłynęło nie więcej niż dwa lata. Liczy się to od końca roku. Transakcja taka dotyczy przedsiębiorców, których przychody opodatkowane są w naszym kraju.

Z ulgi na złe długi można w praktyce skorzystać na dwa sposoby:

  • w zaliczce na podatek,
  • w zeznaniu rocznym.

W jaki sposób można rozliczyć ulgę na złe długi?

Można tego dokonać w formie złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej. Po złożeniu takiej deklaracji, w której dokonano korekty i należność została uregulowana, podatnik musi zwiększyć podstawę opodatkowania i samej kwoty. Gdy opłacona została jedynie jakaś część należności, to kwota podatku zwiększa się tylko na podstawie tej części.

Jest też możliwość, że podatnik nie w każdej sytuacji będzie zobowiązany do zapłacenia podatku. Czasem zdarza się, że po rozliczeniu rocznym i uwzględnieniu wszystkich ulg, zostanie wykazana nadpłata należności. Wówczas przedsiębiorca musi jedynie złożyć właściwą deklarację. Takie zeznanie roczne można wykonać w kilku formach, które dostępne są dla podatników.

Można zrobić to samodzielnie, dostarczając dokument do urzędu. Pracownik, który nas obsługuje musi jest zobowiązany do wydania nam odpowiedniego potwierdzenia. Dokument możemy również wysłać pocztą. Istotne jest w tym przypadku podanie dowodu nadania i datę wysyłki  deklaracji. W dzisiejszych czasach jednak najszybszym i często najwygodniejszym rozwiązaniem jest droga internetowa. Wówczas deklarację należy podpisać podpisem elektronicznym.

Mężczyzna ze wspartą głową na dłoni, przeglądający dokumenty, mający problemy ze złymi długami
Źródło: Pexels

Podsumowanie

Ustawodawca prawem o uldze na złe długi wykazał się naprawdę wielkim racjonalizmem. Teraz przedsiębiorcy nie muszą ponosić żadnych dodatkowych kosztów. W dodatku nie ze swojej winy, ale przez nierzetelność kontrahentów. Jeśli więc Tobie takie prawo przysługuje, to nie wahaj się ani chwili. Zawsze warto skorzystać z takiego rozwiązania. Do deklaracji VAT należy dołączyć jedynie właściwy załącznik.

Być może warto tez zastanowić się nad tak zwanym systemem do monitoringu należności oraz samodzielnej windykacji?

One Reply to “Ulgi na złe długi – o co w tym chodzi i co warto o tym wiedzieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.