Kiedy mamy zgromadzoną jakąś większą ilość pieniędzy, to często zastanawiamy się co tak właściwie z nimi zrobić. Czy trzymać w domu w przysłowiowej skarpecie? Zainwestować w coś? A może trzymać na lokacie w banku? To ostatnie rozwiązanie wydaje się dobrą opcją. Co więcej, lokata wydaje się mieć zdecydowanie więcej zalet, niż wad. Jednak oczywiście nie wszystkim właśnie to rozwiązanie będzie się najbardziej opłacać.

Czym dokładnie są lokaty bankowe? Czy opłaca się trzymać oszczędności na lokacie? Jakie są jej wady i zalety? I co jeszcze warto o tym wszystkim wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym są lokaty bankowe?

Najprościej rzecz ujmując lokata bankowa to niejako umowa między danym bankiem a klientem. Na jej podstawie klient deponuje własne oszczędności na rachunku bankowym, a bank może nimi rozporządzać. Po upływie terminu umowy bank jest zobowiązany do zwrócenia pieniędzy, która powiększona jest o odpowiednie odsetki, które wcześniej określone były w umowie.

W praktyce lokaty, o których mowa w tym artykule, można podzielić na dwie grupy. Są to lokaty terminowe i depozyty. Te pierwsze zamrażają niejako pieniądze klienta i nie może on z nich korzystać. Depozyty z kolei umożliwiają korzystanie z oszczędności ale charakteryzują się niskimi, czasem nawet niekorzystnymi stopami oprocentowania.

Mężczyzna wybierający pieniądze z bankomatu, mający lokatę bankową
Źródło: Pexels

W jaki sposób wybrać najlepszą dla nas lokatę bankową?

Na co przede wszystkim zwracać uwagę wybierają najkorzystniejszą dla nas lokatę bankową? Najważniejszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest oczywiście oprocentowanie. Nie zawsze większe, oznacza jednak lepsze. Nie zawsze warto dać się namawiać na reklamy, oferujące najwyższe oprocentowanie. Zawsze wcześniej należy zastanowić się również nad innymi bankami.

Nie wszyscy wiedzą na przykład, że te mniejsze banki, które być może nie dysponują wielkimi reklamami, często oferują korzystniejsze warunki na lokatach. Zwróćmy uwagę na to, czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne. Tak samo istotna jest tak zwana kapitalizacja odsetek. Chodzi dokładnie o dopisywanie ich do głównego rachunku lokaty. Warto wiedzieć, że im częściej instytucja kapitalizuje odsetki tym większa ich ilość istnieje na lokacie.

Jakie zalety mają lokaty bankowe?

  • Różnorodność. Do wyboru mamy wiele rodzajów lokat: terminowych, rentierskie, dynamiczne, pieniężne, z dopłatą czy dwu-walutowe. W rzeczywistości każdy bank ma swoje odmienne rodzaje lokat. Różnorodność jak najbardziej jest plusem. Zawsze jednak istnieje możliwość, że zwyczajnie pogubimy się w nich wszystkich.
  • Kontrola. Kolejnym plusem jest fakt, że mimo iż oszczędności trzymane są w poszczególnych bankach, to każdy klient ma nam nimi pełną kontrolę. Doskonale wie też, że są one bezpieczne.
  • Mały próg oszczędności. Tak naprawdę każdą ilość pieniędzy można trzymać na lokacie w banku. W praktyce najmniejszą wpłatą na lokatę jest przynajmniej 500 złotych.
  • Gwarancja. To wszystko za sprawą Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ci, którzy swoje oszczędności trzymają na lokatach, zawsze otrzymają wypłatę swoich pieniędzy w przypadku upadku instytucji.
  • Przejrzystość. W tym wypadku chodzi o to, że klient od początku ma świadomość ile tak naprawdę zarobi. Do zrozumienia ofert nie potrzeba te bardzo specjalistycznej wiedzy finansowej.
  • Łatwość założenia. Tak naprawdę do otwarcia lokaty potrzebny jest jedynie podpis na umowie i wpłata odpowiedniej sumy pieniędzy.
  • Mały nakład pracy. Na lokatach bankowych oszczędności procentują bez niemal żadnej pracy wykonanej przez właściciela.
Dłoń trzymająca banknot stu euro na tle chodnika przy ulicy
Źródło: Pexels

Jakie wady mają lokaty bankowe?

  • Zamrożenie pieniędzy. Pieniądze zgromadzone na lokacie są do dyspozycji banku, a nie klienta. Za wypłacenie pieniędzy bowiem może zapłacić karę umowną. Wówczas zostaje równocześnie pozbawiony odsetek.
  • Raczej niskie oprocentowanie. Na lokacie niekiedy można zarobić znacznie mniej, niż chociażby na inwestycjach, chociażby w nieruchomości albo w złoto.
  • Podatek Belki. Nie wszyscy wiedzą, że od zarobionych na lokacie pieniędzy, należy zapłacić tak zwany podatek Belki, który wynosi 19 procent.

One Reply to “Lokaty bankowe – wady i zalety. Czy opłaca się trzymać pieniądze na lokacie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.