Od „zawsze” kobiety, które są zatrudnione na umowę o pracę, mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, lub też wychowawczego. Podobnych przywilejów przez naprawdę długi okres brakowało jednak młodym ojcom. Dzisiaj jest już zupełnie inaczej i ojcowie zatrudnieni na umowę o pracę również mogą skorzystać z urlopu związanego z opieką nad dzieckiem.

Czym jest urlop ojcowski? Na co może liczyć młody tata? Na jakie rodzaje urlopów może liczyć ojciec? I co jeszcze warto o tym wszystkim wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Co warto wiedzieć o urlopie ojcowskim?

Najprościej rzecz ujmując urlop ojcowski to jedno z uprawnień rodzicielskich na gruncie umowy o pracę. Urlop taki jest związany ze stosunkiem pracy i z posiadaniem oraz wychowywaniem dziecka. To prawo w sposób szczegółowy reguluje artykuł 1823 w Kodeksie pracy. Warto wiedzieć, że urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcom biologicznym, jak i adopcyjnym.

Urlop, o którym mowa w tym artykule, nie przysługuje natomiast osobie, w świetle prawa niewychowującej dziecka. Pracodawca w takim wypadku może taki wniosek po prostu odrzucić. O ile oczywiście jest w stanie stwierdzić i udowodnić ten fakt.

Tato na urlopie ojcowskim spędzający czas z dzieckiem nad morzem
Źródło: Pexels

Tak samo nie jest uprawniony do skorzystania ze świadczenia ojciec, który pozbawiony jest władzy rodzicielskiej i nie utrzymuje żadnych kontaktów z dzieckiem.

Ze świadczenia jednak skorzysta rodzic, który nie zawarł związku małżeńskiego z matką dziecka. Takie samo prawo ma ojciec rozwiedziony.

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Urlop, o którym mowa w tym artykule, przysługuje jedynie ojcom nowo narodzonego dziecka. Nie można też w żaden sposób przenieść go na matkę. Niewykorzystany urlop po prostu przepada. Takie same przepisy dotyczą również ojca adopcyjnego.

Z urlopu ojcowskiego skorzystają też osoby będące w stosunku pracy, czyli po prostu zatrudnionych na umowę o pracę. Po trzecie z kolei, aby ojciec mógł skorzystać z urlopu płatnego, musi opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe.

Kolejną sprawą jest fakt, że ojciec nie musi być w związku małżeńskim z matką dziecka. Nie trzeba więc brać ślubu, aby móc skorzystać z omawianego świadczenia. Jeszcze jednym ważnym zauważenia jest fakt, że ojciec musi brać czynny udział w codziennym wychowywaniu dziecka. To niezbędny warunek.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej urlop ojcowski nie należy się osobie pozbawionej praw rodzicielskich i nieutrzymującej kontaktu z dzieckiem.

Ile dni urlopu przysługuje młodym ojcom?

Zgodnie z Kodeksem pracy, świadczenie, o którym mowa, może trwać nie dłużej niż dwa tygodnie. Warto wiedzieć, że urlop ten obejmuje również weekendy. W praktyce jest więc to nie 14, a 10 dni roboczych. W przypadku urodzenia bliźniaków, urlop nie jest dłuższy. Kodeks pracy bowiem nie uzależnia długości trwania świadczenia od liczby urodzonych dzieci. Kodeks pracy jednak umożliwia udzielenie urlopu ojcowskiego w dwóch częściach. A więc dwa razy po 7 dni.

Kiedy trzeba wykorzystać urlop ojcowski?

Warto wiedzieć, że ojciec biologiczny nie musi wykorzystywać swojego świadczenia zaraz po pojawieniu się dziecka. Okres wykorzystania tego rodzaju urlopu mija bowiem po dokładnie dwóch latach. Nieco inaczej sprawa wygląda w kontekście ojców adopcyjnych. Ci mogą wykorzystać dane świadczenie do 24 miesięcy, licząc od dnia uprawomocnienia się procesu adopcyjnego. Jednak wówczas muszą być spełnione dwa główne warunki:

  • adoptowane dziecko nie może mieć więcej niż siedem lat,
  • jeśli obowiązek szkolny został odroczony, to urlop ojcowski może być wykorzystany do ukończenia przez dziecko dziesiątego roku życia.

Jak wygląda wnioskowanie o urlop ojcowski?

Pracownik chcący skorzystać z tego rodzaju świadczenia, musi złożyć odpowiedni wniosek u swojego pracodawcy. Takie oświadczenie trzeba przedłożyć nie później niż tydzień przed rozpoczęciem planowanego urlopu.

Tato na urlopie ojcowskim trzymający córkę na rękach na tle zaśnieżonych szczytów górskich
Źródło: Pexels

Najważniejsze informacje, jakie powinny znaleźć się w takim wniosku to:

  • okres, z którego pracownik chciałby skorzystać z urlopu ojcowskiego,
  • dane dziecka, takie jak imię, nazwisko czy data urodzenia.

Do dokumentu należy dołączyć:

  • odpis skróconego aktu urodzenia dziecka,
  • oświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu ojcowskiego.

One Reply to “Wszystko co warto wiedzieć o urlopie ojcowskim – ile dni, kto płaci i jakie są zasady jego przyznawania”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.